S.S.S.S.V.C

S.S.S.S.V.C

1-) SSCB tadındaki kısaltmanın anlamı nedir?

S.S.S.S.V.C – Sık sorulan sorulara sık verilen cevaplar.

2-) Peki ne hakkında olacak bu sorular?

Manga hakkında olacak. Umarım işe yarayan birkaç şey söylerim.

3-) Peki o zaman öncelikle manga nedir?

Manga, Japon çizgi romanlarının hem kendi kültürlerinde hemde diğer kültürlerde bilinen adıdır. Manga bir animenin, filmin, dizinin konusunu oluşturabilir. Çizim olarak “Manga Tarzı” olarak adlandıralabiliecek bir yapıya sahiptir. Manga, Japonya’da her yaş aralığında ve sınıfta insan tarafından okunur.

4-) Nasıl okunur?

Hımmm. Bunun için resimdeki paneli örnek verebilirim. Çok ekstrem veya daha farklı bir panel yapısı ile karşılaşırsanız zamanla ona da alışır ve bir süre sonra farkında olmadan sırası ile okursunuz. Unutmamanız gerek şey sağdan sola okumanız gerektiğidir.

5-) Nasıl yayınlanır, aşamaları nelerdir, bölüm, cilt nedir?

Önce 15-25 sayfa arası değişen bir küçük hikaye olur. Buna bölüm diyebiliriz. Daha sonra eğer başarı kazanırsa bu hikayelerden bir kısmı birleştirilir. 160-400 sayfa arası değişen ‘cilt’ denilen küçük bir kitaba benzeyeni yayınlanır. Sonrada siz bunu alır ve keyifle okursunuz.   

6-) Mangaka nedir?

Çağımızda henüz robotların düşünme aşamasına gelmediğimiz için, manga da insan zekasının bir ürünüdür. Nasıl ki, boya yapana boyacı, duvar örene duvarcı deniliyorsa manga çizenede “Mangaka” adı verilir. Örneğe gel! Yaş ve cinsiyet ayrımcılığı olmayan bir iş ve aynı zamanda hobidir.

7-) Yayıncılar, dergiler nedir?

Yayıncılar, bölgelere ve yayın tarihlerine göre değişen bir çok dergi çıkartan kuruluşlardır. Sayıları bayağı fazladır. Bir kaç örnek vermek gerekirse;

Kodansha-Monthly Shounen Jump

Shogakukan- Shounen Sunday

Square Enix- Younga Gangan

Daha birçok yayıncı ve dergi bulabilirsiniz. Manga, Japonya için büyük bir endüstri ve aynı zamanda kültür aracıdır.

8 -) Peki manganın türleri var mıdır? Eğer varsa bunlar nelerdir?

Her şeyin bir türü vardır. Öncelikle bunu söyleyeyim. Manganında birçok türü olduğu gibi temel türlerini aşağıda birkaç cümle ile açıklamaya çalıştım.

Shounen: Genç erkekler için,

Shoujo: Genç kızlar için,

Seinen: Yetişkin erkekler için,

Josei: Yetişkin kadınlar için,

Hentai: Pornografik manga, her yaş için (Şaka la şaka!)

 9-)Nedir bu josei, shounen, seinen?

Yukarıda yada türler yazımda bahsettiğim şekilde kalıplara kesin bir şekilde bağlı kalmayın. Mangalar tek türden oluşmaz aksine birçok türden ve yan türden oluşurlar. Eğer sizi çeken bir türe giriyorsa, her zaman şans vermenizi tavsiye ederim. Şunu da göz önünde bulundurmalısınız ki, bir maga seinen ise shounen türüne girmez. Ama birçok yan tür barındırabilir.

10-)Manga ve çizgi roman arasındaki farklar nelerdir?

Öncelikle sanatları birbirinden farklıdır. Daha birçok kriter ile ayrılsalarda en önemlisi budur. Bir manga ve çizgi romanı tek görüşte ayırt edebilirsiniz. Çizgi romanlar genel olarak renkli ve mangaya göre daha uzun olurlar. Aynı zamanda çizgi romanlar çoğunlukla tek bir kişinin yarattığı bir eser değildir. Birçok insanın bir araya gelmesi ile ortaya çıkarlar. Mangalar ise genellikle tek bir insanın hem sanatını hem hikayesini yazdığı eserlerdir.

11-)Peki çizgi roman mı, manga mı?

İkisi de. Ben daha çok manga tercih etsem bile, takip ettğim okuduğum hatta sahibi olduğum birçok çizgi roman da bulunmakta. Tamamen kişisel zevkler ve ulaşabilirliğe bağlıdır.

12-) Biraz da işin elde etme ve basımını konuşalım. Japonya dışında basılı manga dağıtımının seviyesi nedir?

Birçok ülke kendi diline yavaş bir şekilde olsada çevirmekteler. Bugün belli başlı birçok mangayı Japonca dışında dillerde de okumak mümkün. Hatta bazı dağıtımcılar online olarak okuma özelliği sunmaya başladılar ki, bu harika bir haber ve umarım farklı bir gelişimin başlangıcı olur.

13-)Basılı olarak bulunamayanların veya fiyatları dolayısıyla alınamayan mangaları elde etme okuma yöntemleri nelerdir?

Basılı manga seviyesi-İngilizce dışında- hala çok aşağılarda olmakla beraber mangaları tarayıp Japonca’dan veya genel olarak İngilizce’den çevirerek kendi diline kazandıran bir çok insan grupları mevcut. Bunlar genel olarak gönüllü yapılan uğraşlar olmakla beraber birçok bu tarz grup işini gayet profesyonelce yapmaktalar. Daha sonra bu çevirileri online olarak diğer insanlarla paylaşıyorlar.

14-) Bu mangaları nerede bulubilirim?

İnternette birçok dosyayı illegal yollar ile elde etmek mümkün. Yukarıda bahsettiğim gibi legal yollarla da elde edebilirsiniz. Google’da yapacağınız ufak bir arama ile düzinelerce sayfa önünüze dökülür. Çeviren grubun sitesine giderek, yan kolondaki MangaTraders sitesi gibi birçok kaynak mevcut ve sizi bekliyor.  Ben indirmem online okurum, derseniz çeviren grupların kendi siteleri bu işi yapmak için yeterlidir.

15-) Diyelim ki indirdim, nasıl okuyacağım?

Bunun için irili ufaklı bir çok ücretsiz program mevcut, aynı zamanda programlar sayfasına bakabilirsiniz. Birkaç tanesi;

ComicRack: Şüphesiz piyasada ki en komplike okuyuculardan birisi. Birçok özelliği ile sizi mest edebilir.

Ekran görüntüleri:

İndirme linki: ComicRack

MangaMeeya; Çok uzun süre kullansamda açıkcası ComicRack’tan sonra yavan geldi.

Ekran görüntüleri:

İndirme linki: MangaMeeya

CDisplay; Hemen hemen her yerde çizgi roman için tavsiye edilir. Bir de manga modu var.

Ekran görüntüleri:

İndirme linki: CDisplay

Windows Fotoğraf Görüntüleyicisi: Çok antika bir adamsanız bunu kullanın. Hıhıhı…

Ekran görüntüsü; Şaka değil mi? Gerçekten ekran görüntüsü beklemedin değil mi?

İndirme linki: En yakındaki Windows Dvd’si.

-Okuduğunuz için sağolun. Canınızı sıkan, yalnış veya eklemek istediğiniz şeyler varsa yorum yazmaktan çekinmeyin.

oğuz kaan

*Yazı ve resmi kullanabilirsiniz. Değiştirirseniz haber verin ayrıca kaynağı gösterdikten sonra Mars’ta bile yayınlayabilirsiniz.

 

Reklamlar