Şiddetin Tohumu (Kadim Kanunlar #1)- Joe Abercrombie

1

Şiddetin Tohumu ortaçağ avrupası üzerine temel alınmış bir fantazi dünyasında, kompleks ve birbirinden çok farklı karakterlere,  kültürlere, tarihe ve mitolojiye sahip bir serinin giriş kitabıydı. Karakterleri oynak bir ahlak pusulasına sahip, gerçekci  ama aynı zamanda doğaüstünün de içine karıştığı, politik hamlelerin yanı sıra, kılıç oyunları, büyünün de eksik olmadığı iyi bir giriş kitabıydı.

Umarım en kısa zamanda Joe Abercrombie’nin tüm kitaplarıda dilimize kazandırılır.  Anlatmak istediğini anlatan ve okurken sizi hikayeden fazla koparmayan bir tarza sahip bir yazar olarak görüyorum. Her ne kadar bu kitabın ikinci kısmı biraz sıkıcı ve durgun olsada hikayenin temelini ve evreninin işleyişini anlattığı için mazur görülebileceğini düşünüyorum.

Okuyun, okutturun.

Devamı spoiler içerebilir….

Resim: deviantart.dem888

Resim: deviantart.dem888


Logen savaşı, ölümü bilen ve artık sadece hayatta kalmaya odaklanmış bir Kuzeyli…

Logen aslında kitabın girişinde de olan ve tüm kitap, seri boyunca bizimle  olacağını düşündüğünüz bir karakter. Savaşcı, soğuk bir coğrafyada, zorlu  şartlar altında yaşamış. Öldürmüş, sevdiklerinin ölümü görmüş. Kitabın sonuna kadar kuzeyde şana, şöhrete korku duyulan bir isme sahip olmasına rağmen, ruhlarla  konuşabilmesi de bir yana Logen hakkında özel olan bir şey olduğu izlenimine kapılmıyorsunuz.  Girdiği her kavgadan sonra hayatta kaldığına sevinmesi  ile bu kanlı savaşçının aslında sadece sıradan bir insan olduğunu düşünüyorsunuz.
Fakat…


Glokta ise hayatın zirvesine adım atmış ve oradanda dibine kadar düşmüş birisi…

Yetenekli, tescilli bir kılıç ustası, albay ve yakışıklı bir soyludan iki yıldan  uzun süre gördüğü işkenceden sonra geri kalan ve hayatının her anını acı, pişmanlıkla  ve neden sorgulamaları ile geçiriyor. Okurken en sevdiğim ve zevk aldığım karakterdi.  Merdivenlere olan düşmanlığı ile başlayan hayranlığım gittikçe arttı. Bu sevimli işkencecinin aslında tüm karakterler içerisinde bana en gerçekci karakter olarak  gelmesi ise sanırım şüphe ve sorgulama özelliklerden dolayıydı.


Jezal, kibirli ve aklı başında her insanın nefret edeceği genç bir soylu…

Jezal’ın aşkı keşfi, yıllar boyunca gördüğü eğitimini ve kafasına yerleşmiş olan yargılara karşı düştüğü ikilemlerini okumak sıkıcı geldi. Yine de Jezal’ın müsabakasını ve büyücünün oyunununda ki rolünüde merak etmeden duramadım.


Ferro, nefretin ve intikamın gözünü döndürdüğü, siyah-beyaz dünyada yaşayan kaçak köle…

Renkleri görememesi bir yana kitabın ikinci kısmında ortaya çıktığı için henüz hakkında pekte bir şey bildiğimi sanmıyorum. Sadece kölelikten kaçmış ve gözü dönmüş bir nefrete sahip olan muhteşem bir okçu olduğunu biliyoruz. Yine de bu kadının hayat hikayesinde daha fazla bir şeyler var.


Kardeş Uzunayak geveze bir navigatör…

Pekala, bu adam sinir bozucu bir karakterdi. Fazla etkinde değildi.


Quai, bir büyücü çırağı…

Kitabın başından sonuna kadar bulunan bir karakterdi. Her ne kadar hakkında pek bir şey bilmesekte “Kadim Kanunlar”dan ilk bahseden de bu elemandı.


Bayaz, güçlü bir büyücü (çeviride mecus denmiş), yürüyen ve nefes alan bir efsane…

Sanırım kitabın “Mastermind” olarak görülebilecek karakteri diyebilirim. Güçlü bir büyücünün ilk çırağı ve aynı zamanda bir ülkenin istediği gibi şekillenmesini sağlayabilecek kadar bilgili olan birisiydi.

Köpekadam, burnu çok iyi koku alan kuzeyli bir savaşcı…

Logen’in kitabın başında ayrı düştüğü grubunun bir üyesiydi. O grubun hikayesini anlatmak için seçilmiş gibi duran bir karakter gibi geliyor. Aklımda tek kalan ne zaman bir kavgaya karışsa işeyesi geldiği…

the first law portraits

Resim: deviantart. sarahlynnreynolds

Reklamlar

Şiddetin Tohumu (Kadim Kanunlar #1)- Joe Abercrombie” üzerine bir düşünce

  1. Geri bildirim: Astıktan Sonra (Kadim Kanunlar #2) & Joe Abercrombie | Var Olmanın Dayanılmaz Hafifliği

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s