Kurtarıcı (Robots and Empire) & Isaac Asimov

Temmuz 28, 1982 (Arthur Newman)

Robot serisinin son kitabı olan Kurtarıcı (Robots and Empire) Arzlı dedektif, Baley öldükten 160 yıl sonrada geçmekte ve Robot serisi ile Asimov’un diğer eserlerini bağlayıcı bir nitelikte sayılabilir.

“Göçmenler ve Uzaycılar arasındaki soğuk savaş devam etmektedir. Göçmenlerin güçlenmesi ile ve her zaman Arz’ın galaksiye açılmasını savunan ve en büyük destekçilerden biri olan Han Falstofe’nin ölümü ile ipler gerilmiştir. Daneel ve Giskard, Gladia’ya hizmet etmekte ve dostları Elijah’ın onlara verdiği görevi yerine getirmektedirler. Ama göçmenlere karşı var olan bir kriz zamanı gelmiş ve Giskard ile Daniel “Üç Kural” ile mücadele ederek bu krizi önlemeye çalışmaktadırlar.”

Diğer dört kitabın aksine bu romanda bir cinayet veya ona benzer bir şey işlenmiyor. Göçmenler güçlenmekte ve her geçen gün galaksiye yayılmaya devam ederken, “Uzaycılar” ise ellerinde tuttukları 50 gezegenin birini esrarengiz bir biçimde kaybetmişlerdir. The Naked Sun kitabının konu aldığı cinayetin işlendiği gezegen Solaria üzerinde yaşayanlar tarafından terkedilmiştir. Göçmen tüccarlar bunu fırsat bilip, robotları “Uzaycılar”a satmak için Solaria’ya gitmiş ama gemileri ve mürettebatları esrarengiz bir biçimde parçalanmış, hayatlarını kaybetmişlerdir. D.G. veya Dege –Baley-dünyasından bir göçmen-Aurora’ya gelip koca galakside hayatta ve nerde olduğu bilinen tek Solarialı olan Gladia’yı da alıp gezegene gitmek ister.

Giskard ve Daneel ise bu arada felsefik ve üç-kuralın yetersiz kaldığı bir çıkmaza gireceklerdir. Robotlar tüm insanlık için, tek bir insana zarar verebilirler mi? Bu tartışma tüm kitap boyunca bir alt metin olarak devam ediyor. Daneel bunu çözebilmesine rağmen Giskard ise böyle bir düşüncenin çevresinden dolaşmak olarak düşünelebiliecek bir biçimde çözümlüyor.

Robotların ana kahraman olduğu bu kitapta pekte karakter gelişiminden bahsetmek istemiyorum. Akılda kalıcılığı ve kalitesi düşük olan Gladia ve Dege arasındaki ilişkinin ise nasıl başladığına dair hiçbir fikre sahip değilim. Ayrıca enseste çok yeni bir boyutta getiriyor. Son söz olarak, Kurtarıcı diğer kitapların yanında biraz daha sönük kalıyor. Nedeni ise geçiş kitabı olduğunu için diye düşünüyorum.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s