Şafağın Robotları (Robots of Dawn) & Isaac Asimov

Temmuz 28, 1982 (Arthur Newman)

Gelelim, robot serisin 3. kitabı olan Asimov’un Şafağın Robotları(The Robots of Dawn) eseri üzerine naçizane karalamalarıma. Baley ve onun Arz hakkında düşüncelerinin tam anlamıyla şekillendiği kitaptı.

İkinci kitap gibi yine bir “Uzaycı” dünyasına çağrılan dedektif Elijah, bu defa canlı olmayan bir nesnesin -bir robotun- cinayetini veya doğru tabirle çalışmaz hale getirilmesini incelemek için Aurora gezegenine çağrılmaktadır. Bu olağanüstü olayı çözerek Arz’ın tarafında kalmayı seçen siyasetçiyi kurtarmalıdır. Arz ve üzerindeki insanların kaderi Elijah’ın omuzlarındadır.

Arzlılar yeryüzünde kalmayı seçtikçe yok olmaya adım adım yaklaşacaklarını gören bir dedektifin bu fikri kabullenmesini okuduğum bir romandı. Romanın açılışında Elijah’ı Dışarıda bir ağacın altında dinlenirken buluyoruz. Yıllardır “Çelik Mağaralar”dan çıkmamış bir insan için bunun yıkıcı etkilerini okuyabiliyoruz. Yılların biriktirdiği tabuları yıkmak için gösterilen gayret kitabın odaklandığı bir noktaydı.

Tüm seri boyunca “Uzaycılar” ve “Arzlıların” birbirlerinden çok farklı olan düşünce, ahlak sistemlerinin Baley üzerindeki gölgelerini okurken, aslında çok da uzağa bakmaya gerek yok, diye düşünüyorum. Ayrı kıtalarda, ayrı ülkelerde, ayrı şehirlerde hatta ayrı evlerde yaşayan insanların birbirlerine karşı olan tutumları ve negatif etkiyi aşmak için gereken çabanının miktarı Elijah ile empati kurmayı kolaylaştırıyor. Basitçe iki kelimeye indirgersek bu duruma “kültür şoku”da denilebilir diye düşünüyorum.

Bir diğer ilgimi ve dikkatimi çeken kısım ise robotların insanların için öneminin ve insan toplumu adına yaptıklarının büyüklüğüydü. İnsan mantığının genelde kötü yönde çalışması nedeniyle, bizim ürettiğimiz makinelerin, canlı varlıkları benzeyerek bizi yok etmeye çalıştığını öngeren bir çok film, dizi, kitap vardır. “Üç Kural”ın yardımı ile sürekli insanları fiziksel etkiden koruyan ve gözeten robotlar, psikolij etkilere karşı ne yapabilir ki? Lafı fazla uzatmadan…

Genel itibarı ile Şafağın Robotları(The Robots of Dawn) Baley karakterinin üzerinde diğer kitapta meydana gelen vaya altyapısı kurulan değişikliklerin gelişmesi ve sonuçları bakımından oldukça doyurucu bir kitap. Bence serinin en iyisi değil, yinede hoşlanılası bir kitaptı.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s