Doğudaki Hayalet (Fantôme d’Orient) & Pierre Loti

Benden size bir tavsiye, kitabın ilk kısmında verilen hayat hikayesini en son okuyun. Yoksa tüm kitap boyunca kafanızın içinde dönüp duracak, hikaye ile alakalı önbilgiden fazlasını okumuş olacaksınız…

Sadece üç günlük bir zaman diliminde Osmanlı’nın son demlerine yakın geçen bu hikayeye aslında bir yazarın iç döküşüde denilebilir. Zaten günlüklerin de o amaç için kullanıldığını düşünürsek pekte yanlış bir betimleme olmaz.

Fransız deniz subayı Julien Viaud, yazın dünyasındaki adıyla Pierre Loti, genç bir deniz subayı olarak ilk kez 1876 yazında geldiği Osmanlı başkenti İstanbul’da 1877 Mart’ının sonuna kadar kalır. Bu süre içinde Aziyade adında bir Türk kızıyla yaşadığı aşkın anısı yaşam boyu belleğinden silinmeyecektir. Ayrılıkla noktalanan bu gençlik aşkı on yıl sonra Loti’yi yine İstanbul’a sürükler.

Pişmanlıklar, kaybedilen zaman, ölümlerin ve kaderin acımasızlığı ile yazılan bir kitap. Loti İstanbul’a, doğu kültürüne olan hayranlığını birçok kez dile getiriyor. Doğuya hayran olan bir batılının ağzından anlatılan bir İstanbul ve Osmanlı…

Doğudaki Hayalet (Fantôme d’Orient) tek bir solukta okuyacağınız, hüzünlü bir arayış ve aşk kitabıydı. Oldukça keyifli, kısa ve tadımlık bir okuma sundu.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s