Güneşin Tanrıları (Naked Sun) & Isaac Asimov

Temmuz 28, 1982 (Arthur Newman)

Gelelim, Robot serisinden veya Elijah Bailey serisinden okuduğum ikinci roman olan Güneşin Tanrıları (Naked Sun) ve Asimov’un “Uzaycılar”ı üzerine kısa düşüncelerime…Serinin ilk kitabı hakkında yazı için tıklayın.

Baley, Olivaw ile beraber uzaycıların yerleşik olduğu, cinayet işlemenin pratik olarak imkansız olduğunun düşünüldüğü bir gezegende işlenen cinayeti araştırmaktır. Bu araştırmayı yaptığı gezegen olan Solari’da “”Uzaycılar”ın ilginç davranışlarına şahit olacak ve heryerde “3 Kural”ın pozitronik beyinlerine deprem geçirttiği robotlarla tanışacaktır.

Altın Kitaplar

Altın Kitaplar

Asimov’un kurduğu “Uzaycı” gezegenin davranışları, tabuları, yaşam tarzı bana göre insan kültürüne pek uygun değil. Yine de yıllarca süren izalosyon, insanların refah duygusu için feda ettikleri anlaşılabilir olsalar dahi bu kadar ekstrem noktalara ulaşacaklarını düşünmüyorum. Fakat gelecek ne gösterir, bilemem!

Romanın bence zayıf kaldığı kısım, pek okumadığım polisiye türünün hoşuma gitmeyen bir özelliği gibi dedektifin veya gizemi çözen kimsenin sanki tek bir çizgi üzerinde yürüyormuş hissini vermesiydi.. Yine de gizem çokta bariz değildi, hikaye ise ilk kitabın aksine şaşırtmacalara sahipti.  Polisiye bakımından serinin en iyi kitabı olduğunu düşünüyorum.

Kahramanın kendi küçüklüğünden beri duygusal olarak şartlandığı ve “ona” göre gayet doğal gelen davranışlara “Uzaycılar”ın tepkisini okumak oldukça eğlenceliydi.  Asimov roman boyunca karakterlerde ki değişimi ustalıkla anlatıyor. Hayatını dağda bayırda geçirenler olarak “Çelik Mağaralar”da yaşayanlar ile empati kurmak zor. Daha önce güneşi görmemiş, rüzgarı hissetmemiş, çimende veya toprakta yürümemiş biri ile bağ kurmak ise oldukça zor. Ana karakterin fikirlerine ve hislerine karşı sade ve anlaşabilir bir anlatım sayesinde bana bu kadar uzak bir durum hakkında yeterli kavrayışı geliştirdiğimi düşünüyorum. Ayrıca,  ben bu yazıları yazdığımda tüm seriyi okumuş olduğum için Baley’de ki en büyük değişimin yaşandığı kitap olduğunu da söyleyebilirim.

Güneşin Tanrıları (Naked Sun)  ilk kitap kadar iyi bulmasamda devam kitabı ve geçtiği çevre bakımından ilginç olması ile seriyi devam açısından iyi bir kitaptı. Son söz, kitabın adı neden Güneşin Tanrıları çözemedim.

Ve bir alıntı:

“…sıradan bir insan toplumunda her zaman sosyal sürtüşmeler olur. Toplumda bir devrimi veya bir ayaklanmayı önleme çabası ya da böyle bir hareket başladıktan sonra bunu bastırmaya çalışmak pek çok acıya yol açar. Tarih böyle olaylarla doludur.”

Serinin ilk kitabı için:

Robot Serisi #1 – Çelik Mağaralar(Caves of Steel)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s