Çelik Mağaralar(Caves of Steel) & Isaac Asimov

Temmuz 28, 1982 (Arthur Newman)

Asimov’un kim olduğu hakkında bir şeyler yazmama gerek var mı? Sanırım, bu yazıya gelene kadar o aşamaları geçmiş olmanız gerekir.

Asimov’un “Ben, Robot!” kitabından veya hikayesinden -ne diyorsanız, artık- okuduğum ikinci roman olmasının yanı sıra büyük olasıkla, balık hafızam beni yanıltmıyorsa ilk bilim-kurgu polisiye romanda olabilir. Bir çok bk-polisiye dizi, film, manga, çizgi roman vs. izledim, okudum. Ama ilk kez okuduğum bir kitap bu kadar bilim kurgunun temel öğelerini kullanıp aynı zamanda bir polis araştırmasını konu alıyor.

Asimov, yeryüzünde yaşayan insanların, kendileri fanus tipi şehirlere hapsettikleri (Caves of Steel), büyüyen nüfusun bir sorun teşkil ettiği bir dünya yazarken, dış uzayda yaşayan, nüfus artımını kontrol altına almış, ekonomik olarak zengin olan bir grup olan “Uzaycılar” ile etkileşimlerine giriş yapıyor. Bir cinayet olayı vasıtasıyla Elijah Bailey’i ve R. Daneel Olivaw’ı tanıtıyor. İki grubun ayrı üyeleri üzerinden bir cinayet soruşturmasını yürütürken, politika, teknoloji, felsefe üzerine farklılıklarını veya benzerliklerini gösteriyor. Tabii bu arada cinayeti de çözümlüyorlar.

Baskan Bilim Kurgu Serisi-6

Baskan Bilim Kurgu Serisi-6

Bilim kurgu yazmanın zor olduğunu düşünürüm. İnsanları, icad edilmemiş nesnelere veya değiştirilmiş, uzay veya kolonize ortama adapte edilmiş soyut düşüncelere de inandırmanız gereken bir yazım türüdür. Bir film veya manga görselliği ile inanç seviyesini biraz daha üst tarafa çekebilirken, yazılı bir eser her daim  okuyucunun beyninde canlandırması gereken ayrıntılara da vakıf olmalıdır. Asimov bir bilim adamı olmasına rağmen karmaşık düşünceleri basite indirgeyerek, sadelikle ve anlaşılabilirlikle okuyucuya aktarabilen bir yazar.

Çelik Mağaralar (Caves of Steel) kesinlikle verdiğim zamana değer bir eser oldu. Polisiye olarak üst seviye olmamasına rağmen, -en azından katili tahmin etmek kolay gelmişti.- kitabın devamını okumak adına herhangi bir negatif etkiside yoktu.

Ve bir alıntı:

“Sistemimiz ve birkaç ayrıntı dışında, biz özel bir görevle yaratılmış hayvanlar değiliz. Bay Baley. Birbirine zıt birçok işi oldukça başarılı bir biçimde yapabilecek bir makine istiyorsanız, insan biçimini kopya etmekten daha iyi bir yol bulamazsınız. Zaten bütün teknolojimiz de insan biçimine göre geliştirilmiştir. Örneğin, bir otomobili alalım. Bunun kontrolleri belirli boyda insan elleri ve ayakları tarafından kolayca tutulacak ya da kullanılacak biçimde yapılmıştır. Bu eller ve ayaklar belirli boyda olan ve belirli biçimde eklemleri bulunan kollar ve bacaklarla gövdeye bağlanmıştır. Sandalyeler ve masalar ya da çatallar ve bıçaklar gibi en basit cisimler bile insan vücudunun çalışma biçimine ve ölçeklerine göre yapılır. Robotların yapımında insan biçimini kopya etmek, aletlerimizin temelindeki felsefeyi tümüyle değiştirmekten çok daha kolaydır.”

Reklamlar

Çelik Mağaralar(Caves of Steel) & Isaac Asimov” üzerine bir düşünce

  1. Geri bildirim: Güneşin Tanrıları (Naked Sun) & Isaac Asimov | Var Olmanın Dayanılmaz Hafifliği

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s