Ben Efsane! (Richard Matheson)

Richard Matheson İthaki Yayınlarından çıkan çevirinin önsüzünde de yazdığı gibi Ray Bradbury (Kendisi 20. YY en büyük yazarlarından birisidir benim için.) tarafından asrımızın en iyilerinden biri olarak görülür. Ben kimim ki buna karşı çıkayım. Sanırım kitabı okuyan kimsenin buna itirazı olmaz. Ben Efsane! aslında Hollywood’un temcit pilavı gibi ısıtıp ısıtıp önümüze koyduğu filmlere de defalarca ilham vermiş bir eserdir. Benim yaşımda olanlar Will Smith’in oynadığı filmi hatırlarken biraz daha yaşlılar Omega Man adı altında çekileni biraz daha yaşlı olanlar ise diğer adı aklıma gelmeyeni hatırlarlar. Her ne kadar bana kalırsa hiç bir zaman Matheson’ın aklında olan vermek istediği ana fikri yakalayamasalar bile tüm filmlerin vasatın üzerinde olduğunu düşünüyorum.

Her insan en az bir kez olsun tüm dünyada ki son kişi olduğunu düşünmüştür. Robert Neville işte hepimizin hayallerinde olduğu kişi ve onun tüm dünyada ki tekliği, yalnızlığı, acısı, pişmanlıkları ve yaşama arzusu okuyan her insanı etkiler. Belki bazılarımız günümüzde leblebi gibi tüketilen ve tüm ihtişamı söndürülen vampir ırkını konu alması ile burun kıvırabilir. Sakın o hataya düşmeyin. Bu bir vampir, zombi, gece gezen, kan emici vs. kitabı değil. Bu Robert Neville adlı adamın nasıl olupta bir efsaneye dönüştüğünün hikayesidir.

İlk ksımında Neville’in yalnızlıkla başa çıkma şekli, arzuları ve dürtüleri hakkında iken, ikinci kısımda köpekle olan duygusal yakınlaşması beni en çok etkileyen parçası oldu. Son kısım ise artık çökmüş bir toplumun son kalan üyesi olan Neville’in yeni kurulan toplum için nasıl bir tehlike oluşturduğu üzerineydi. Onun toplumu için efsane olan vampirlerin kurduğu bu dünyada nasıl olupta bir efsaneye dönüşmesi biraz hızlı olmuş gibi gelsede bu muhteşem esere gölge düşürecek bir durum değil.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s