Cesur Yeni Dünya (Aldous Huxley)

“Kitap hakkında spoiler içerir.”
En iyi kapak budur!
Okurken alınmış bir not;

   Mustafa Mond’un kitabın sonunda bahsettiği adaların kitabın asıl “vurucu” yanına gölge düşürdüğü kanatindeyim. Yumuşatılmış bir son gibi geldi. Eğer, “Herkes, herkes içindir.”, “Kamunun iyiliği en üst önemdedir.” gibi savlar öne sürülüyorsa seviyenin biraz daha cani olmasını beklemek yanlış olmaz. Orwell’in 1984’ü bu konuda bana daha tatmin edici gelmişti.

Bitirdikten sonra alınmış bir not;

   Tamam. Vurmayın öldüm. En sonda vahşinin kendinden geçmesi ve cezalandırıcı bir ibadet yapması, sonunda ise artık çarpık ilişkilerden, tanrısızlıktan ve lüksten uzak bir şekilde canını alması kitabın beynime kurşun sıkması gibi birşey oldu. Kesinlikle beklediğim bir son değildi. Ben yumuşatılmış bir eser olduğu savını savunurken Huxley bir anda tüm kitabın temel başkaldırısını yapan ve yükünü omuzlarında taşıyan John’u en acımasız şekilde imtihan ediyor ve onun yaşama isteğini yavaş yavaş, sayfa sayfa yokediyor. Bence kitabın dünya çevrelerinde ve türün sevenlerince, Orwell’ın 1984’ünün veya Zemyatin’în “Biz” İnin yanında anılmasının sebebi de böyle bir sona sahip olmasıdır. Kitabın son kısmı şahsi kanaatimce eseri tüm çağlardan bağımsız bir üst seviyeye taşımış.

” Izdırap karşılığında kazanılan şeylerle kıyaslandığında, şu andaki mutluluk çok sefil kalır. Ve tabii ki istikrar, istikrarsızlık kadar gösterişli değildir. Mutlulukta, şanssızlığa karşı verilen mücadelenin ihtişamlarından hiçbiri yoktur. Günahla mücadelenin, veya ihtiras yada şüphe nedeniyle ölümüne alt üst oluşların görkemini bulamazsınız mutlulukta. Mutluluğun yüce bir yanı yoktur.”
Mustafa Monda SYF: 286 (Ümit Tosun’un çevirisidir.)

 

Satın almak için resime tıklayın

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s