Teckla & Steven Brust


Cover of Teckla

   Diğer burada ve burada hakkında bir şeyler yazdığım kitaplar aksiyon ve hikaye konusunda iyilerdi. Teckla kitabı ise daha çok Vlad’ın karakter gelişimini, hikayenin gidişatını temelden değiştiren ve Drageara dünyası hakkında birçok fikri barındırıyor. Bu yönüyle serinin ana temeline dinamit koyduğunu düşünüyorum. 

Aynı zamanda hikaye Brust’un siyası görüşleri ile zorlama bir anlatım tarzına sahip olmuş. Karakterler ilk iki kitabın bize anlattığından farklı davranıp, yeniden biçimleniyorlar. Özellikle Cawti ve Vlad’ın değişimleri bana çok mantıksız, tutarlılık ile yenilik çizgisi arasında gidip geliyormuş gibi geldi. Vlad’ın savunduğu ve üzerine hayatını kurduğu bireyselciliğin yıkıldığını görüyoruz. Pekte seride olması gereken bir durum değil.

Bölüm alt başlıkları hakkında bir şeyler söylemeden geçmek istemiyorum. Hikayeyi harika tamamlamışlar. Hikaye her ne kadar Vlad Taltos serisi okurları için tatmin edici değil ve sonlanmasa da kötü bir öykü değil.  Sadece defalarca söylediğimi tekrar söyleyeyim, bu seriye uygun değil.

Teckla kendinden önceki kitapların yanında sönük kalıyor ve değişim yaratmaya çalışırken birkaç açıdan tüm hikayeyi zedelediğini düşünüyorum. Vlad’ın bazı karanlık anları ve kendi için “iş” yapması dışında fazla bir şey yok. Teckla(**½) Vlad Taltos serisine ait olmayan bir kitap olmuş. 
Serinin diğer kitapları;
Reklamlar

Teckla & Steven Brust” üzerine bir düşünce

  1. Geri bildirim: Taltos & Steven Brust | Var Olmanın Dayanılmaz Hafifliği

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s