Black and White (Taiyo Matsumato)

Aksiyon, Dram, Psikolojil, Seinen

“This is my city.”

Treasure Town adı verilen kurgusal şehirde sokakta yaşamlarını sürürmüye çalışan iki küçük yetim Black ve White. Hayatta kalmak için her günü ayrı bir mücadele ile geçiriyorlar. Çalıyorlar, dövüşüyorlar ve koca şehrin, yalnızlığında ve pisliğinde yakuza çeteleri ve polislerle karmaşık ilişkiler kuruyorlar. Hikaye bu kadar…

Çok değişik bir okuma zevki sunacak size. Bu tarzda okuduğum ilk eser olabilir. Bu adam mangaka dünyasında çok kişiyi etkilemiş ve anlatım tarzı ile sanatı dikkat çeken bir abimizdir. Lakin şunu söylemeleyim, herkese hitap eden bir tür değil. Açın 1-2 sayfaya bakın, bu çizim tarzını yadırgarsanız bile kendinizi zorlayıp hikayeye girebilirseniz, inanın okuduğunuz en iyi mangalardan biri olacağına eminim.

Aslında mangakanın iki zıt renk içinde anlatmaya çalıştığı metaforlar, White iyi, ışık vs. iken Black karanlık, kötü tarafı karakterize ediyor diyebilirim. Black karakter olarak anti-kahramana yakın bir şey gibi gözüküyor. White Black’ın karanlık tarafını baskılamasını sağlıyor. Hikayenin diğer bir kolunuysa White’ın dünyası ve onun çevresine bakış açısı oluşturuyor. White, neşesi ve kendi iç dünyasında ki çeşitliliğinin okuyucuya yansıması neredeyse muhteşem, aynı zamanda polislerin, babalığın ve Rat’ın dünyaları ise White’ın ve Black’ın hikayesi içinde kendilerine yer ediniyorlar.

Neredeyse okuduğum veya izlediğim her şeyde karşıma çıkmaya başlayan ve kusasımı getiren şu sözler bu mangada da var. “Good and evil don’t exist in this world.” Kullanmayın şu cümleyi, basit, yüzeysel derin anlamlar içeren bir şey değil. Sevmiyorum.

Black and White (****) manga dünyasının nadir mücevherinden birisi, okumanız şiddetle tavsiye ederim.

Not: Mangakanın söylediği birşey var ki, neredeyse tüm çizgi roman sektörünü özetliyor.”American comics powerdul and cool. European comics seems very intellectual. And Japanese comics are very light hearted. If you can combine the best of all three, you could create some really tremendous work.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s