Notlar #3

  • Bu seneki Oscar adaylığı olan filmlerin hiçbirini izlemediğimin farkına vardım. Oysa her sene adaylar belirlenene kadar en az 3 tanesini izlemiş olurdum. Benim için hayırsız bir Oscar olacak. Zaten neredeyse bilm-kurgu, çizgi roman, fantazi türleri için en iyi yıllardan biri olmasına rağmen hiçbirinde bahsedilmemesi benim için baştan büyük bir eksik.
  • Facebook, twitter, pinterest vs. sosyal ağ sitelerini kullanmayanların kullananalara karşı verdiği tepkiler şaşırtıcı. Daha vahim olanı ise kullananlarların karşı tepkisi, insan olmanın seçim yapmak demek olduğunu bilmeyenler kişileri seçimlerine göre yargılayamaz veya yaftalayamazlar. Eskiden insanlar arabasına, evine, işine, tahsiline göre davranılırdı. Şimdi hangi sosyal ağda etkin, kaç beğenisi var gibi olaylara göre davranılıyor. İnsan toplumunun uyum mekanikleri insanlar için bile hayret verici derecede işlevsel ve ilgi çekici.
  • Karar verdim En İyi 5 Bond Kızı diye bir yazı hazırlayacağım. Aslında Skyfall’ın gazı ile aklıma gelmişti. Vaktim olmadı. Buraya yazınca teslim tarihi psikolojisi yaratır. 
  • Bu haftanın, ayın, yılın hatta asrın en önemli olayı Zaman Çarkı serisinin tamamlanmasıdır. Söylenecek başka bir şey yok. Bugün fantazi severlerin bayramıdır.
  • Günümüz siyasetçilerine gelsin.

“Dünya değişim zamanlarında daima demokrasi ile idare edilmiştir ve en iyi sese sahip adam kazanır. Herkes Hitlerin ordusu yüzünden güce sahip olduğunu düşünür çünkü öldürmeye çok heveslilerdi ve bu kısmen doğru, çünkü gerçek dünyada, güç her zaman ölüm tehdidi ve şerefsizlik üzerine kurulmuştur.” 

-Ender Wiggin, Sy.126
Ender’in Oyunu
 
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s