Notlar #1

Battlestar Galactica‘yı tekrardan izlerken altta ki yorumlara göz attım. Hayatımda bu kadar şoka girmemiştim. Stargate ile veya Star Trek ile karşılaştırmalar gördüm. Birkaç tanesi saçmalama sınırlarını zorlayıp Star Wars ile karşılaştırmış. O gruba söylecek hiç bir şeyim yok. Ruhlarının huzur bulmasını diliyorum. İlk gruba ise…

  • Star Trek’in tüm mantalitesi insanı hırslardan sıyrılmış, bilgiye tapan, yaşamın devamına ve doğal düzene saygı duyan bireylerin veya toplumun uzayı keşfidir. Kimsenin gitmediği yerlere gidip gözlemlemek ve bilgiyi işlemektir.

“Space: the final frontier. These are the voyages of the starship Enterprise. Its five-year mission: to explore strange new worlds, to seek out new life and new civilizations, to boldly go where no man has gone before.” diyerekte olayı özetliyorlar.

  • Stargate mantalitesi ise bizden önce yaşamış ve daha yüce varlıklar haline gelmiş olan bir ırkın geride bıraktıkları ile korku imparatorluğu kurmuş, kölelikle, zorbalıkla galaksiye hükmetmeye çalışmış bir diğer ırkın insanlarla olan mücadelesidir. Askeri bir grup insan ve onların uzaylı yaratıklar ile olan temaslarını, köleliğin boktan bir olay olmasını, insanın arınıp, daha yüce bir varlık haline gelebileceğini vs.anlatır. Stargate, diğer büyük bilim kurgular arasında izlerken, en yormayacak ve lebleli gibi izlecek bölümleri sahiptir.
  • Galactica ise dini inanışı sorgulayan, insanın her ne şartta olursa olsun her zaman açgözlü, çıkarcı, manüpülatif, cani ruhlu bir varlık olduğunu, politikanın ve askeri komutanın ne kadar çirkin olabileceğini bilim-kurguyla harmanlanmış metafizik düşünceler ile açıklamaya çalışır.  İnsanın sorumluluklarından kaçma eğilimini, bağnazlığını, anlaşılmazlığını konu eder. Her yönüyle fazla ciddi bir yapımdır. Adama’nın pilot bölümde söyledikleri ise aslında tüm seriyi özet geçebilir.

The Cylon War is long over, yet we must not forget the reasons why so many sacrificed so much in the cause of freedom. The cost of wearing the uniform can be high, but sometimes it’s too high. You know, when we fought the Cylons, we did it to save ourselves from extinction. But we never answered the question why.
Why are we as a people worth saving? We still commit murder because of greed, spite, jealousy. And we still visit all of our sins upon our children. We refuse to accept the responsibility for anything that we’ve done.Like
we did with the Cylons. We decided to play God, create life. When that life turned against us, we comforted ourselves in the knowledge that it really wasn’t our fault, not really. You cannot play God, then wash your hands of the things that you’ve created. Sooner or later, the day comes when you can’t hide from the things that you’ve done anymore.

Genel hatlarıyla, Galactica insanlığın yeni bir kimlik ve ev arayışıdır. Star Trek bilgi arayışıdır. Stargate insanlığın evrenin güç dengesinde bir yer kapmaya çalışmasıdır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s