Real (Inoue Takehiko)

 Inoue Takehiko dahi olduğundan Slam Dunk‘ı okurken hissettiğiniz birçok duyguyu bu defa farklı bir şekilde tecrübe edeceksiniz. Real, Inoue’nin en başarılı işlerinden birisi mi? Tartışılır. Fakat eğer tekerlekli sandalye olsun, normal basket olsun bu sporun bir hayranıysanız kaçırmadan okumalısınız.
 Inoue sanat olarak zaten kendisini kanıtlamış birisi, kalkıp burada bunu tartışmak yada eleştirmek gibi bir durum içerisine girmeyeceğim. Bu mangada beni ilgilendiren kısım, hikaye ve karakterler olduğundan yazıda genel olarak bu iki etken üzerinde duracağım.

 Sadece boş konuşmaların geçtiği, gerçek bir hikayenin olmadığı ve sporun anatomisi hakkında neredeyse hiçbir fikri olmadan ortaya çıkan sürüyle spor mangası var. Inoue’nin farkı ise çizdiği mangada insanların hareketlerini ve vücut anatomilerini hiçe sayan bir çizim veya panel bulamazsınız. Bu da onun hikayenin ilerlemesi ve şekillenmesi konusunda daha özgür ve karışık bir şekilde ilerlemesine yol açıyor. Çünkü sanatını geliştirmesine gerek yok. Bu nedenle hikaye ve gözlem için ayırdığı vaktinin oldukça fazla olduğunu düşünüyorum. Doğuştan yetenekli olmak, hemde en yukarılardan sıra kapmak güzel bir şey olmalı.
 Manganın başında karakterler arası bir rastlaşma ile başlayan hikaye, daha sonra her karakterin arkaplanı ile derinleşiyor. Önce bir insanın korkusu ve toplum tarafından sorunlu bir kişilik yaratması mantığı ile karşılaşıyoruz. Korkuları ve onu dışa vurum şekilleri ile yavaşça hikayenin içine giriyoruz. Daha sonra ise Inoue -kalbinden ve beyninden geldiğine inandığım düşünceleriyle -engelli insanların karşılaştığı zorlukları iki farklı göz ile anlatmaya çalışıyor. Bunu yaparken o kadar başarılı ki hayran olmamak elde değil. Birinin özgüvenini kaybetmesini ve kazanmasını, suçluluk duymasını, hayatta kendi yolunu ararken başına gelenleri, hayatı bir tekerlekli sandalyeye mahkumken yapabileceği her şeyi yapmasını, karşılaştığı zorlukları, düşmanlıkları ve kendi içinde verdiği psikolojik savaşı okuyoruz. Biraz uzun bir cümle olsada varmak istedeğim nokta bazı düşünceler ve olaylar tatsız sonuçlar ortaya çıkarabilir. Önemli olan bu tatsız sonuçlara şeker katarak onları tatlandırmaktır. Sakın burada bu insanların yaşadıklarını küçümsediğimi yada anladığımı düşünmeyin. Ben acını anlıyorum tarzı tiplerden değilim. 4 farklı karakter, tek bir spor üzerinden psikolojik yanı anlayana ağır basan bir manga Real.
 Burdan kendi dünyamdan, Inoe’ye muhteşem bir manga sanatçısı ve harika bir gözlemci olduğu için teşekkür ederim. Manga hakkında uzun uzun yazabilirdim ama hem yazasım yok bir de kabul etmeliyim ki, çok uzun yazdığım bir girdiyi ben bile okumuyorum.
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s