Dorohedoro (HAYASHIDA Q.)

Başlık: Dorohedoro

Tür: Aksiyon, Macera, Psikolojik, Seinen, Korku, Yetişkin, Seinen

Yazar: HAYASHIDA Q.

Çizer: HAYASHIDA Q.

Durum: Devam ediyor.

Bölüm Sayısı: 16. Cilt

Karne: 16. Cilt

Hikaye, hafızasını kaybetmiş ve büyücünün biri tarafından kafası bir kertenkele başına döndürülmüş Kaiman’ın çevresinde geçiyor. Kafadan kontak elemanımız “Hole” adındaki büyücülerin insanları denek gibi kullandığı bir yerde yaşamaktadır. Arkadaşı Nikaido ile “Hole”a gelen büyücülerin kafalarını ısırıp içindeki adamın onlara bakmasını sağlar. Neden böyle bir manyaklık yapıyor dersen? Sebebi onu dönüştüren büyücüyü kafasının içindeki elamanın tanıdığını düşünmesidir. Ağzının içinden çıkan kafaya sorduğu soru ise “Kafamın içindeki eleman sana ne dedi?”dir.

Hikayenin girişi bu kadar, devamında şaşırtıcı gerçekler, gizemler ve bir o kadar da büyücü şeyleri görüyoruz. Hayashida senseyin sanatı açıkcası çok hoşuma gitti ve beni büyüledi. Bazı ufak tefek tuhaflıklarına rağmen (insan bedenlerine alışmam biraz uzun sürdü) bir süre sonra alışınca dikkati bile çekmiyor. Kofan kafalar, kesilen organlar, akan iğrenç derecede kan seviyesine rağmen okurken hiç rahatsız olmadım.

Hikaye, başlarda büyücü eleman, arkadaşlık, hafızasın kaybetmiş bir salak ve onun klişe yaşam hikayesi gibi başlıyor. Fakat, karakterlerin hepsinin sağlam bir arkaplanı var. İnanın oldukça fazla karakter olmasına rağmen hepsinin geçmişinden fikir sahibi olabileceğimiz bir şeyler var. Her karakter bir cilte inceleniyor ve geçmişimden kesitler gösteriliyor. Aynı zamanda hikaye sürekli bir değişim süreci içindeymiş hissini de veriyor. Sanki bir cilt önce okuduğum hikaye değişmiş ve yeniden baştan yazılmış gibi.

Karanlık ve tiksindirici bir atmosferi olmasına rağmen Kaiman’ın yaptıkları ve diyalogları bazen tebessüm etmemi hatta kahkaha atmamı sağladı. Hayashida senseyin kafasının içinde neler dönüyor, tahmin etmek zor iş. Fakat hikayenin güzel bir sona sahip olacağına inanıyorum. Aylık bir seri olması, benim için her zaman bir artıdır. Her ciltte merak duygusunu artırıyor. Kesinlikle Dorohedoro’yu çok beğendim. Güzel bir hikaye, çıplak bir sanat, iyi kullanılan negatif duygular yanyana gelince harika bir seri ortaya çıkmış. Puan falan verme gibi bir huyum yok ama şiddetle tavsiye ederim.

Yayıncı: Shogakukan – Ikki

Mu Puanı: 8.73

İndirmek İçin: Dorohedoro – MangaTraders

Gruplar: Gantz_Waitingroom

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s