The Arms Peddler (NANATSUKI Kyoichi & PARK Joong Gi​)

Başlık: The Arms Peddler

Tür: Aksiyon, Macera, Fantezi, Dram, Yetişkin, Seinen, Doğaüstü

Yazar: Nanatsuki Kyoichi

Çizer: PARK Joong Gi

Durum: Devam Ediyor.

Bölüm Sayısı: Cİlt 4 – Bölüm 30

Karne: Cİlt 4 – Bölüm 30

Souna kıçı kırık karavanımsı bir yerde yaşarken kafadan kontak bir haydut ailesini katleder. Çetenin ismini  yayması için  oğlanı sağ bırakması ile hikayemiz başlar. Esas oğlanımız güzel, tehlikeli ve güçlü silah satıcısı Garami’den canı karşılığında aldığı su ile hayatta kalır. Olaylar çerçevesinde,  bir kılıç ile annesinin kolyesini takas ederek bir de silah sahibi olur. Hayatının borcunu ödemek için silah satıcısı ile seyahat etmeye başlar. Daha sonra… Devamı hayvani spoiler olur herhalde.

Hikaye başlarda tek bir olay çevresinde dönen, hafif karanlık bir seinen havasına sahip. Birkaç arc sonra ise hikaye biraz daha dallanıp, budaklanıyor ve bir nebze olsun gizem işin içine giriyor. Bu arada manganın türü biraz daha shounenimsi oluyor. Doğaüstü olduğu için silah satarken aynı zamanda ilginç ve korkutucu yaratıkları avlıyorlar. Zaten yaşadıkları dünyada yaratıklarla karşılaşmadan tuvalete bile gidelemeyeceği belli. Ülkelerin siyasi işlerine karışıyorlar. Kölelik, ayrımcılık, sadakat, necromancy vb. birçok gerçek veya hayal ürünü düşünce üzerinde gidip gelen bir konu var.

Kendi kıyametini yaşayan bir medeniyetin kalıntıları üzerinde yükselen fantastik bir dünyada geçen bir konusu var. Çöken medeniyetin silahlarını satarak ğara kazana insanların varlığı tiksindiriyor. Yazar böyle bir önerme ile de silahlanmanın günümüz medeniyetin neden en büyük sorunlarından biri olduğunu bir kez daha düşünmemezi sağlıyor. Daha fazla kafanızı ütülemeden birazda sanattan bahsedelim.

Çizer burada hakkında iki kelam ettiğimiz Gekiryuuchi’de olduğu gibi yine karanlık tarzda bir sanat kullanıyor. Çizgiler daha sert, gölgelendirmeler daha koyu, panel kullanımı standart bir seviyede denebilir. Silah çiziminin zor olduğunu düşünüyorum. Ayrıntıları, ışık yönleri daha bir çok etmen ile silahın gerçekliğinin mangada okuyuca yöneltilmesinin zor olduğunu tahmin ediyorum. Çizer ise bu konuda ise harika bir iş çıkarmış. Hakkında Gekiryuuchi yazımda söylediğim gibi, çizerin çok iyi bir sanatı var.

Devem eden bir seri olması ve henüz daha dördüncü ciltte olması ile hem güncele gelmenin hemde olaylar daha tazeyken mangaya dahil olabileceğiniz için bu seriyi size gönül rahatlığı ile tavsiye edebilirim. Uzun süre devam eder mi? Bakuman’dan kaptığımız bir nüansta bu olaylarda asla kesinlik olmadığıdır. Güncelde konuda bir hareketlenme ve büyük bir bilinmezi açıklama safhasında yazar. Heyecan heyecan!…Okuyun, pişman olmazsınız!

Dipçik: Çizerin sanatı beğenenlerin Shaman Warrior’a bakmalarını tavsiye ederim. Çevirisi,  lisanslandığı için kesilen bir seri olması dolayısıyla birkaç cilt okuyup bırakmıştım.

Yayıncı: Square Enix-Young Gangan

MU Puanı: 8,57

İndirmek İçin:  The Arms Peddler – MangaTraders

Gruplar:*  Black Rock Scans#blackrock@irc.irchighway.net   

* ENXAME  

* Otaku Central

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s