Kuroko no Basket (Fujimaki, Tadatoshi)

Başlık:Kuroko no Basket

Tür: Spor, Komedi, Shounen, Okul Hayatı,

Yazar: Fujimaki, Tadatoshi

Çizer: Fujimaki, Tadatoshi

Bölüm Sayısı:  15 Cilt

Yazarın Karnesi: Cilt 15 – Bölüm 130

Ben lisedeyken tanıdığım veya tanımadığım herkesin basketbol ile ilgilendiği bir çevrem vardı. Küçüklüğümden beri iyi bir izleyicisi olduğumu düşündüğüm bu spora hayatımın bir kısmında fazlaca popüler olmasından dolayı büyük bir sempati ile yaklaşırım. Bahar dönemi yapımlarından Kuroko no Basket’in animesini de gördükten sonra bu harika basketbol mangasını size dilim döndüğünce anlatacağım.

Ortalamanın üzerinde olduğunu düşündüğüm sanatı , göz kamaştırıcı muhteşem detaylara sahip değil.  Ayrıca mangakanın panel kullanımı konusunda biraz farklı bir tarza sahip olduğunu düşünüyorum. Okurken mutlaka çift sayfa seçenekli bir okuyucuda okumanızı tavsiye ederim. İlk sayfanın sol paneli ile ikinci sayfanın sağ paneli genel olarak bir çizilmiş. Bu durum tek sayfa şeklinde okurken çok rahatsız ediyor. Özetle sanatı iyi bir yapım.

Konuya girmek gerekirse , Kuroko’nun oynadığı basketbol, oyunun normları göz önüne alındığında mantıklı ve pratik olarak uygulanabilir mi? Bu konuda daha yetkili bir abinin fikri alınmalı. Ben olayın biraz daha konusu, karakter yapısı gibi kısımlarından bahsetmek istiyorum.

Tür olarak shounen bir manganın ana karakterinin spot ışığından uzak olması pek alışılmış bir şey değil.  Başkalarının onu farketmemesi veya farkında olsalar bile kısa sürede unutmalarını sağlayan bir yeteneğe sahip olan Kuroko’nun Kagami’nin ışığında gölge olmayı seçmesi ile hikaye başlıyor. Öykü ortaokulda Koruko’nun da bir parçası olduğu “The Generation of Miracles” , Kagami ve Seiren Lisesi-Kuroko’nun lisesi- çevresinde geçiyor.

Kuroko, topu hiç tutmadan sadece yön değiştirmesini sağlayarak,görünmezlik yeteneği ile beraber hepsi üst kademe oyuncular olan “The Generation of Miracles”in bile saygısını kazanıyor. Ama bu beşlinin bireysel yeteneklerinin çok gelişmesi sonucu takım oyunun gittikçe azalması ile Kuroko’nun basketini geri planda kalıyor. Topu tutmayı, şut atmayı, sürmeyi bile tam olarak beceremeyen bir oyuncunun bile  kendi yetenekleri ile takım oyunu içerisinde çarkların işlemesini sağlayabileceği  ana fikrini bu muhteşem beşliye kanıtlamaya çalışması mangamızın konu zincirini oluşturuyor.

Mangada birçok karakter var. Tek başına “The Generation of Miracles”a kafa tutmaya çalışan, çabuk gaza gelen, heyecanlı ve agresif bir kişiliğe sahip Kagami, tam bir şutör olan kaptan Hyuga, eagle eye sahibi Izumi, koç olan tatlı kızımız Riko, Teppei gibi karakterler var.” The Generation of Miracles” ı anlatmak istemiyorum mangada bile 15. ciltte beşini bir arada görme  şerefine nail olduk. Mangakanın 100 bölüm sakladığı adamın tüm özelliklerini anlatıpta zevkinizin içine sıçmanın anlamı yok. Tek diyeceğim hepsinin çok tuhaf karakterler olduğudur. Manga karakter arkaplanı, derinliği, katılığı anlamında çok iyi bir seviyede. Karakterlerin nedenlerini, hedefleri anlayabiliyor aynı zamanda empati kurabiliyorsunuz.  Bence bu harika bir artı özellik.

Kuroko no Basket shounen bir spor mangası ki bu yüzden  kısa sürede çok değişken bir güç sıralamasına sahip olabilir. Lise basketbol takımı oyuncuları o seviyede olabilir mi? Tartışılır, adamların hepsi Lebron gibi!

Komedi kısmına gelirsek kahkaha attım mı? Evet. Dudağımda bir tebessüm ile okudum mu? Bazen. Aynı kategorideki Slam Dunk’ın yanına yaklaşabilir mi? Hayır.

 Son olarak eğer spor mangalarından hoşlanıyorsanız Kuroko no Basket’e bir şan verin derim. İnanın pişman olmazsınız.   

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s