Watchmen Neydi?

“Alttaki yazı Watchmen ile alakalı spoiler içerebilir. Okurken göz önünde bulundurun. Sonra bana sövmeyin.”

Watchmen neydi?

        Kimisine göre bugüne kadar yaşamış en iyi çizgi roman yazarının başyapıtıydı. Kimine göre yazılmış en iyilerinden biri. Benim için ise bu kısır çizgi roman bilgime göre sadece Watchmen serisi bile tek başına Alan Moore en iyilerden yapar. Alan Moore ise tek başına Watchmen’i en iyi çizgi roman yapar. İşte böyle bir döngüdür.

        Watchmen, ütopyanın hayalini kuran ve onu gerçek yapabilecek güce sahip bir adamın, ahlaki olarak sapkın düşüncelere sahip, yaşlanmış ve ilahsal güçlere sahip adamlar tarafından engellenmeye çalışılmasıdır. Tanrısal güçlere sahip bir adamın kaprisleri, karanlığın ve acımasız bir geçmişin yarattığı göreceli olarak kötü bir adamın düşünceleri, yaşlanmış ve hayatı boktan geçen eskimiş bir kahramanın heyecanı aramasadır. Sonunda elde ettikleri büyük bedeller ödenerek kazanılmış, puslu bir ütopyadır. Kimisinin ahlaki olarak doğru bulamayacağı, kimilerinin ise gereken aslında bu diyeceği bir yol ile kazanılan bu ütopya belki şu an bile insanlığın bu kokuşmuşluğunu temizleyemecektir. Yoksa….

Watchmen, insanlığın gittiği karanlık yolu, yozlaşmışlığı, düzensizliği ve karmaşayı basitliğin ve gündelik yaşamın kesitlerinden yansıtmasıdır. Bunu yaparken süper kahraman tiplemelerinin yanına, basitliği monte etmiş politik oyunlar ile yoğrulmuştur. Çizgi roman içinde çizgi romanı göstermiştir. Sıradan insanların ilişkisini süper kahramanların ki ile iç içe geçirmiş, kusursuzluğa yakın bir birey olsanız bile hatalar yapabileceğinizi göstermiştir.

Bu da ne demeden? Saatin kaçı gösterdiğine bakmadan okuttu ve üzerinde düşündürttü. Üstelik sadece 12 sayıda ve yaklaşık 500 sayfada bunu yaptı. Haftalarca veya aylarca devam eden sonunda bile bir ana fikre ulaşamayan yapıtların yanında piramidin en tepesindedir. Eğer sizde biraz insanlığın kaderi, yaşanan acıların nedeni, geleceğin karanlık oluşu hakkında düşünmek isterseniz Watchmen size bu konuda hem yol gösterici hemde görsellik sağlar. Yazının belli kısımlarının çok karamsar olduğunun farkındayım. Fakat insanlıkta her zaman dört ayak üzerine düşen bir kedi değil. Bir gün elbet kökten yokolacak ve tüm izleri silinecek. Bunun olmasının kaçınılmazlığının farkındayım. Lakin sona erişin kendi elinden olması düşüncesi mide bulandırıcı olduğu kadar gerçeğin de ta kendisi. Böyle bir sünyada sona gitmeyi engellemek için Veidt’in yaptığını mı yapmalıyız? Yoksa boşverip geleceği sonraki nesillerin şekillendirmesine mi izin vermeliyiz? Kendi çocuklarımıza bu çöplüğü bırakırmaya hakkımız var mı? Cevap vermesi zor hatta bir hayatta açıklaması bile imkansız olan bu sorular biraz çevresinin farkında olan her insanın kafasında vardır.

“We are not just visitors on this planet, it belongs to us just as we belong to her, its past is ours, so is its future.”

*Beatrice’den Sonra Birinci Yüzyıl

Watchmen eğer bir roman olsa belki o ünlü “New York Times Bestseller” listesine zorlamadan girerdi. Dünya üzerinde çizgi romanı çocuklar için yapılan ve eğlence sektörü sanan sığ kafalı insanların da bu muhteşem, başyapıt olan eseri okumasını sağlardı. Watchmen bu eksiğini bir nebze olsun filmi ile aşmayı başardı. Çoğu insanoğlu filme gitmeden, çizgi romanı bir okumak gerektiğini düşünerek hareket etti. Ben daha filmi izlemesem de 3 yıl önce okuduğum bu çizgi romanı yazmak için gereken cesareti ancak bulabildim. Hep aklımın köşesinde duran bu yazıyı yazarken şurada doğru mu söyledim, yanlış anlayan olursa diye defalarca tekrar okudum. Olurda gözümden kaçan yanlış bir nokta var ise lütfen haber verin.

Watchmen’de;

“Herkesin hayal dünyasında sahip olmak istediği güçlere sahip insanlar ve onların derin psikolojik travmaları var.”

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s