Mx0 (KANO Yasuhiro)

Başlık: Mx0

Tür: Aksiyon,  Fantazi, Shounen,Komedi,Doğaüstü, Okul Hayatı, Romantizm, Ecchi(?)

Yazar: KANO Yasuhiro

Çizer:KANO Yasuhiro

Durum: Bitti.

Bölüm Sayısı: 10 Cilt.-99 Bölüm

Yazarın Karnesi: 10 Cilt-99.Bölüm

Kendini gereksiz yere okutan mangalardan bir benim için. Ne konuyu merak etmişliğim nede sanatından gözlerimin kamaştığı ki sanatı gayet iyi, karakter derinliği ve arkaplanları “Yok artık!” dedirtecek bir yapısı olmasa da. İnsanlığın bu güne kadar fantastik dünyada ki en büyük yardımcısı olan büyü ve büyücülük kavramına farklı bir bakış açısına sahip olması en büyük artısı diyebilirim.Sevimli ve akılda kalıcı basik karakterlere sahip,   kafa yormayan zeka gerektirmeyen rahat bir okuma planına sadık kalmış bir manga.  En azından bir yere kadar. Şüphe götürmez bir biçimde türü içerisinde en iyilerden birisidir.

Klasik manga fikirlerinden olan “Yeteneğin olmayabilir ama azmin dağları deler.” ana fikri ile baş karakterimiz oradan buraya koşuşturup birşeyler becermeye çalışıyor. Eeee ne demişler azimle sı..an duvarı deler. Hemde işin içinde birbirine itiraf edilemeyen saçma salak bir aşk var ise alın yemeğin tuzu biberi.   

Son iki cilte kadar rahat rahat okuyorsunuz. Fakat konunun döngü haline gelmesi, saçmalıkların artık saç baş yoldurması, tahmin edilebilir sonuçlar konusunda Barcelona maçları ile yarışmaya başlaması bitirilmesi için güzel nedenler. Shounen mangalar tahmin edilebilirlik seviyesi bakımından üst seviyede oluyorlar ama kendini okuyucudan koparmadan bunu yapanlar başarılı oluyorlar. Ne zaman okuyucu koparsa manga sıkıcı sevimsiz beş para etmez bir hale geliyor. Mx0’da öyle olmuş derseniz? Bence evet.

Son olarak, basitliği ile rahat rahat vakit öldürebileceğiniz bir manga Mx0. Okuyarak dünyanın gizemini yada varoluş nedeniniz bulamazsınız ama eğlenebilirsiniz.  Zaten aslında en güzel duygu eğlenmek değil midir? (Sanatsal bir cümle var orada. Oku,titre ve kendine gel. İş bu yazı zamanla kendi kendini düzeltmeyecektir. Hep böyle kalacaktır.)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s