Yu-Gi-Oh (Takahashi Kazuki)

Başlık: Yu-Gi-Oh

Tür: Aksiyon, Macera, Fantazi, Shounen

Yazar: Takahashi Kazuki

Çizer: Takahashi Kazuki

Durum: Bitti

Bölüm Sayısı: 38 Cilt (Himitsu tarafından yayınlanmış cilt sayısı 7)

Yazar Tarafından Okunan Bölüm Sayısı: 38.Cilt

        Uzun bir seri. Birde taramaları vasatında altında olunca hem okunması hemde anlaşılması zor oluyor. Bunu gidermenin ve muhteşem serinin tadını çıkarmanın bir yolu var. Manga okurken eğer rahatsız olupta herhangi bir nedenle devam edemezseniz ara kısmı anime ile tamamlayabilirsiniz. 90.bölüme kadar internette türkçe dublaj birkaç sitede  gördüm. Lakin ne yazık ki serinin en iyi taramaları ve çevirileri de bu aralıkta zaten. Geri kalan bölümler yabancı dilde ama aşağı yukarı her online izleme sitesinde var.  

         Böyle bir seride birçok giren çıkan karakter ve karakterimsi olması normal. Karakterimsi mangakanın yaptığı en aptal iş olan duelist kısmının ada savaşlarında başlattığı canavarlar silsilesi. Her ciltte en az 5 tane yeni kart ve canavar var. Tabii bizim Yugi hepsini bir kartla hallediyorda neyse. Mangaka bir ciltte başkarakterin kazanması için bazen saçma yardım hamleleri yapıyorum diyerek bunu anlatmaya çalışmış. Çocukken bir arkadaşım vardı her oyunda iyiydi. Kart, taso bilimum buna benzer oyunlar. Yugi’de aynen bu bebe gibi. Birde o saçlarla Japonyada okula gidilebiliyor mu? Bilen biri söylesin. 

   Sabit hıza sahip cisim gibi olan karakterler de var. Hiç mi zaman geçmez! Değişim olmaz. Adamlar lisede bir gün gidip adalarda falan kalıyorlar, üstüne başlarına gelmedikte kalmıyor  ama hepsinin psikoloji falan maşallah! Taş gibi. İlk 7 ciltte fazlası ile karanlık bir manga izlenimi yaratsa bile duelist kısmı (manganın aksiyonunun zirve yaptığı bölüm) vasatın altında. Son kısım ise antik mısır sevenleri hem üzecek hemde sevindirecek biçimde. Antik mısır mitolojisine ilgisi olanlar varlığı ile sevinecekler ama çokta ahım şahım bir şey beklemeyin.

   Sanat, nasıl desem ne iyi ne kötü. Hitap ettği yaş aralığı ve konu çeşitliliğine bakarak yeterli gibi gözüküyor. Zaten adam bu canavar çizimleri ile bayağı uğraşmış. Hakkını yemeyelim. Dünyanın dört bir yanına dağılmış Yu-Gi-Oh kartları var. Kardeşimde bile 100’den fazla var. Birde üç boyutlu bir oyun sahnesi olsa tadından yenmez.

       Bizim gibi internet üzerinden elde ettiği çevirilmiş ve taranmış manga okuyanlar içinse iş çok zor. Çeviride rastladığım “burada ne demek istediği hakkında bir fikrim yok!” , boş bırakılmış balon kullanımları inanın okurken çok rahatsız edici. Tarama kısmı ise ara ara düzelse bile 2 sayfa şeklinde olan taramalar bir tuhaf oluyor okurken. Kitabın arada kalan kısmını okurken hani zorlanırsınız ya tıpkı buna benzer durumlar yaşabilirsiniz.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s