Kaze no Tani no Nausicaä (MIYAZAKI Hayao)

Başlık: Kaze no Tani no Nausicaä

Tür:Dram, Fantazi, Macera,

Yazar: MIYAZAKI Hayao

Çizer: MIYAZAKI Hayao

Durum: Bitti.

Bölüm Sayısı: Cilt 7

Yazar Tarafından Okunan Bölüm Sayısı: Cilt 7


Cesur bir savaşcı ama aynı zamanda da şifacı. İçinde, var olan her varlık için sevgi ve iyi niyet taşıyan bir kız çocuğu Nausicaa.  Kıyamet sonrası dünyada doğanın ve insanların bir arada yaşamaya çalıştığı evrende geçen bir hayatı var.  Eğer bugün dikkatli olmazsak başımıza geleceklerden bir dem vurmuş, diyebilirim Miyazaki Hayao konu olarak.  Bunu yaparken küçük bir prensesin, koca canavarlar ile ilişkisinin üzerinde yürüttüğü sahneyi, politik oyunlar, insanların açlığı ve doğanın işleyiş mekanizması gibi kavramlarla desteklemiş. Rüzgarın verdiği özgürlük hissini anlatırken aslında herkesin varoluşunun bir nedeni olduğunu, canavar olarak bilinseniz bile kararlarınızın kim olduğunuzu belirlediğini anlatmaya da çalışmış.

Sanatsal olarak başlarda okurken zor gelsede göz alışınca akıp gidiyor. Ayrıntılar muhteşem, uçan araçlarının tasarımı yerinde ve böcek çizimleri benim için üst seviyede. Karakter arkaplanlarına gelirsem, aslında detaylara inmezsek  seri tam bir aksiyon manyağı. Nausicaa dışında birçok karakter var ama bunların bir kısmının nedenleri amaçlarını öğrenemiyoruz. İyi ve güzel prensesimiz Nausicaa gibi, kimisi için melek, kimisi için tanrıça, kimisi içinse anne olan  bir ana karakteri takip etmek isteyen yan tiplemeler fazlaca oluyor haliyle. Bu yüzden aslında önemli bir rol oynayan bazı yan karakterler hakkında çok kısıtlı bir şekilde anlatım var. Fakat bu tiplemelerin hepsi detaylı olarak anlatılamaz da. Sanki Miyazaki bize kocaman pastanın kremasından bir parmak almamıza izin vermiş gibi bir izlenime kapılmışıtım manga bittiğinde.

Tema olarak zaten eğer hayatı b..ktan, başarısız, seveni olmayan ana karakteri olan manga  arıyorsanız, o bu değil.Özgünlük kısmına gelirsem, ufak bir araştırma ile Nausicaa’nın aslında kim olduğun ve neden ana karakterimizin adı olduğunu rahatlıkla öğrenebilirsiniz. Fazla mal göz çıkarır mantığı ile bunu burada anlatmak istemedim.

Genel bir bakış yaptıktan sonra, biraz ayrıntılara girmemiz gerekirse; giriş, gelişme ve sonuç kısımları zaten aktif bir şekilde göz  önünde. Nausicaa’nın köyden ayrılması, yaşam amacını bulması, olayı bitirmesi, üç ana başlık sayılabilir. Olay örgüsünden uzaklaşmadan aksine sürekli örülen bir ağın içinde olduğunuzu hissetmeniz ve gizemin sürekli hikayenin çevresinde dolandığı bir katman olması ise ayrı bir güzellik.

Mangada en çok dikkatimi çeken karakterler ise orman insanları oldu. Uyum sağlamanın ve başa gelen en kötü durumu (Bu bakış açısına göre değişir!) , lehte çevirmek için çevrenin verdiklerini maksimum verimde kullanma yetisine sahipler. Bu muhteşem bir insani özellik. Değinmeden geçemeyeceğim bir diğer kavram yada karakter ise ohmu, Nausicaa’nın onların gözünden gördüğü dünya ile başlayan,  doğanın sigortası olmaları ile gelişen bir öykü var aslında.Bu kabuklu kayvanlar bir nevi hikayenin arkaplan ana karakterleriler.

Seven Days of Fire, Ohmu, Ohma, Teto, Crypt, her kavramın,karakterin altında birşeyler aratıyor MIYAZAKI Hayao. Hepsine kendimce anlamlar yükleyip, verdikleri kararlar karşısında  bazen “Vay anasını!” şeklinde tepkiler verdiğim de oldu. Bazen Nausicaa ve davranışları aykırı gelsede genel pencerede onu hep haklı buldum.Ne kadar iyi  olursanız olun önemli olan hayatta kalmaktır, değil mi? Bunun için yaptıklarınızda dolayı kimse sizi suçlayamaz. Kimse gelecekte yada şimdiki zamanda sevdiği birisinin ölmesini istemez. Onun ne olduğu değil, sizin için ne anlam ifade ettiği önemlidir. Kıyamet ile yok olan bir dünyadan bile insan var oldukça bir ev çıkabileceğini biliyorum artık. Birgün topluluğumuzu çökertir ve doğamızı parçalarsak umarım yeni medeniyeti kurabilecek nitelikte  gerçek insanlardan kalır! Son olarak: “And that one shall come to you garbed in raiment of blue, descending upon a field of gold…”

Utanarak söylüyorum ki, animeyi henüz izlemedim bu yüzden onun hakkında ileri geri konuşamam. Miyazaki hakkında ise çevrede yazılmış bür sürü yazı var. Kopyala-yapıştır yapmaya gerek yok. Bir gün hakkında detaylıca bir yazı hazırlamakta isterim.

***Dipçik: Diğer yazı tarzını hiç beğenmedim. O tarz puanlamalar her tür sitede bulunuyor. Benim yapmak istediğim bu değil. Okuduğum eserler üzerine eleştiresel bakmak ve olabildiğince tarafsız şekilde düşünceyi aktarmak. O yüzden bundan sonraki yazım stilim bu şekilde olacak.

Reklamlar

Kaze no Tani no Nausicaä (MIYAZAKI Hayao)” üzerine bir düşünce

  1. Geri bildirim: Notlar #5 | Var Olmanın Dayanılmaz Hafifliği

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s