Yotsubato! (AZUMA Kiyohiko)

Başlık: Yotsubato!

Tür: Komedi, Shounen, Slice of Life, Gag

Yazar: AZUMA Kiyohiko

Çizer: AZUMA Kiyohiko

Durum: Devam Ediyor.

Bölüm Sayısı: Cilt 11- Bölüm 76

Yazar Tarafından Okunan Bölüm Sayısı: Cilt 11- Bölüm 76

İlk Olarak:

Muhteşem konuları, dövüş sahneleri, duygu yoğunlukları, karakter arkaplanları vb. bir mangayı okumanız için önemli etkenler değil mi? Gelin bunların hepsini masadan aşağı atalım ve Yotsubato denilen bu genç kızımızın dünyayı keşfine ve komşuları ile olan ilişkilerini yüzümüzde geniş bir tebessüm ile okuyalım. Eğer ilk satırda yazanlardan birini arıyorsanız inanın bana yanlış mangadasınız. Yotsubato ile klimanın ne olduğunu öğrenecek, robotların para ile çalıştığını düşünücek, geri dönüşümü keşfedeceksiniz. Fakat dövülüp ayağa kalkıp kimseyi korumak gibi bir derdi yok, normalde aşk olan duyguyu arkadaşlığa bağlayacak halide yok. Yotsubato eğer bu düşüncelerle gelirseniz sizi büyük bir hayal kırıklığını uğratır. Ona göre…

Zorlayıcı, yenilikçi, orjinalliği üst seviyede bir sanatı yok. Buna rağmen rahatsız edici çizimler, acemi bir panel kullanımı da söz konusu değil. Kapak tasarımları çok tatlı.-Söylemeden edemedim.- Zaten bu bir gag mangası yani sanatı rahatsız edici bir düzeyde değilse yeterlidir, kendi fikrimce.

Hikaye falan yok. Arkada anlatılan bir öyküde yok. Her bölüm Yotsubato’nun hayal dünyası ve çevresini keşfi üzerine. Babası ile olan bağını ve yaşadıklarından çıkardığı dersleri eğlenceli bir yolla anlatıyor mangaka.

En başta dedik ki ‘Karakter arkaplanı yok.’ gelde toparla şimdi. Elimizde okuduğumuz manga için yeterli karakter sayısı var. Zaten mangayı okurken olayların daha okula bile başlamamış küçük bir çocuğun gözünden anlatıldığını unutmamak lazım.

Sanırım Yotsubato en şirin shounen karakteri. Mallıkları, yaramazlıkları, olaylara bodosloma dalışı, saflığı, keşifleri herşeyi ile eğer küçük bir kardeşiniz var ise size onu hatırlatırken, bazende kendi anılarınız aklına geliyor ve gülmeye başlıyorsunuz. İşte böyle bir teması var hepimiz büyücü, shinigami, iblis avcısı, korsan olamayız ama hepimiz çocuk olduk.

Çoğu mangada çocuklar vardır. Bu su götürmez bir gerçek. Gizli bir gücün mirasçısı olurlar ve dünyayı kurtarmak zorunda kalırlar veya çocuklukları çok kısa sürer, zaman atlamaları boldur. Yotsubato gibi günlük hayatta ki çocuk davranışını ve doğasın işlemek özgün bir fikir sanırım.

Açın arada birkaç bölüm okuyun, mutlu olun, gülün, moralinizi tazeleyin. Yorgun ve uzun bir günün ardından elinizde kahveniz veya çayınız ile Yotsubato’dan birkaç bölüm veya cilt okumak o günün tüm yükünü alır ve yatağa tebessümleriniz ile gidersiniz. Yotsubato en şirin shonun  karakteri.

Yazıyı okuduğunuz için teşekkürler. Buyurun birkaç sanat örneği:

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s