Vinland Saga (YUKIMURA Makoto)

Başlık: Vinland Saga

Tür: Aksiyon, Macera, Dram, Tarihi, Yetişkin, Seinen

Yazar: YUKIMURA Makoto

Çizer: YUKIMURA Makoto

Durum: Devam Ediyor.

Bölüm Sayısı: Cilt 10- Bölüm 77

Yazar Tarafından Okunan Bölüm Sayısı: Cilt 10- Bölüm 77

İlk Olarak:

        İskandinav mitolojisi ilgimi her zaman çekmişti. Son zamanlarda sinemaya aktarılan Thor, biraz eski ama güzel oyun olan Loki, Stargate serisi gibi daha bir çok yerde karşıma çıkıp durdu. Ama Vinland Saga Thor’un yıldırımlar yağdıran çekici ile, Loki’nin dipsiz kötülükleri ile alakalı değil. Canute The Great’in anglo-sakson tarihine adına kazıdığı tarih aralığında geçiyor manga. Askeladd adlı bir paralı asker tarafından öldürülen  kudretli bir savaşçının oğlu olan Thorfinn’in intikamı ve yaşamışlığının üzerinden resmetmeye çalışmış mangaka bize bu dönemi .(Ne güzel açıklamışım! Bol bol spoiler var ama ne fark eder.Bu seride daha öğrenecek ve şaşılacak çok şey var.)

    Zamanla iyileşen bir sanata sahip. Panel kullanımı ve sayfa dağılımı göz yormayan şekilde, rahat okumayı sağlıyor. (Teknik konuştum.) İlk ciltler ile  sonuncular arasında gözle görülür bir fark var. Daha da iyileşmiş. Tek sayfalık çizimleri etkili bir kullanımı sahip. Kan, ölümcül yaralar, uzuv kesilmelerini yeterli bir şekilde tasvir ettiğine inanıyorum mangakanın. Sanat manganın en güçlü olduğu yönlerinden biri.

     Canute The Great gibi bir kralın arka hikayesi, Vikinglerin ve Danimarkalıların bitmeyen savaşları gibi işlenecek sittin adet konu var. Hal böyle olunca, mangakanın bu konuda sıkıntı çekmeyeceğini düşünmek ise yanlış olur. Sonuçta bu kadar olayı birbirlerine bağlamalı bunu yaparken mantık çerçevesine oturtturmalı değil mi? (Sonuçta hepimiz kıçımız üzerinde oturan manga okurlarıyız, yanlış olunca affedemeyiz.) Ayrıca tüm bu keşmekeşi babasını kaybetmiş ve intikam alevi ile yanan bir çocuğun düşünceleri üzerinden yapmalı. İşte hikayeyi güzel yapan artı, bunu başarması. Artı var iken eksi olmaz mı? Giriş kısmının bitişinden sonra mangakanın karakteri üzerinde ki muhteşem değişimi ve tamamen yeni karakterler katması hikaye üzerinde nasıl bir etki bırakır, okuyucuya kalmış. Şahsi fikrim bu işin olduğu yönünde. (Sen kimsin ki la!)

    Hani mangalarda zeki, gözlüklü, olayları muhteşem bir kapanış ile bitiren karakterler olur ya işte Askeladd’ta böyle birisi.(Tek esksik gözlük.)  Harika planlar, sinsilik ve biraz da şans ile ilk kısımda ana karakterden daha etkin bir role sahip neredeyse. Bu demek değil ki! Thorfinn baskın değil. Onun içindeki hesaplaşma, nedenleri, hüznü, olmayan sevinçleri ve intikamı da üzeri tam açılmadan anlatılıyor. Şahsi kanaatimce asıl Thorfinn karakteri girişten sonraki bölümde ortaya çıkmaya başlayacak. Yan karakterler konusunda yeterli bir seviyesi var. Thorkell, Prens Canute, Bjorn ve daha birçok karakter ilk kısımda anlatılmakta. İkinci kısımda ise daha farklı karakterler ve değişmiş bir Canute var.( Uzun lafın kısası, iyi olmuş,çok iyi olmuş,has olmuş, tamam mı?) İskandinav ülkelerini anlatan güzel bir manga varsa bundan başka piyasada haber edin.  Elimizde bu var ve emin olun okunmaya değer bir manga.

    İntikam almaya çalışan bir genç, zorlu hayat koşulları, akıl oyunları vs. Her mangada var olan şeyler. Peki neresi özgün lan derseniz. İskandinav uluslarını anlatması daha da bir şey bulamadım. Okuyan arkadaşlar yorumlarda belirtsinler. (Bu arada bizim Türkler ile alakalı bir manga var mı?)

 Gençler, hayat sadece manga değil, çıkın eğlenin, gezin, serserilik yapın ama Vinland Saga’yı okuyun. Kaybedeceğiniz hiçbir şey olmaz, ama otaku kızları etkilemek için elinizde bir manga daha olur. Otaku kız gören varsa tabii. Vinland Saga ikinci kısma geçtiğinde savaşmaktan hoşlanmayan ilk kısmın deli çocuğu Thorfinn sizi tatmin etmeyecekse başlamayın. Bu hayırlı bir olay olur.  Her ne kadar Thorfinn’in kana susamış gibi davranışı baştan beri ilgimi çekse de Bölüm-55’ten sonraki ana karakter beni ilk kısmın aksiyonundan daha çok tatmin etti.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s