Shin Angyo Onshi (YOUN In-Wan & YANG Kyung-Il)

Shin Angyo Onshi

Başlık: Shin Angyo Onshi

Tür: Dram, Fantezi, Tarih, Seinen

Yazar: YOUN In-Wan

Çizer: YANG Kyung-Il 

Durum: Bitti

Bölüm Sayısı: Cilt 17-Bölüm 21

Yazar Tarafından Okunan Bölüm Sayısı: Cilt 17-Bölüm 21

İlk Olarak:

Bu ikilinin Defense Devil eserlerini okuduktan sonra, bakalım başka neler varmış diye başladığım bir seri. Konunun yavaşlığı ve başlarda ki belirsizliği, manganın depresifliği başlarda beni biraz devam konusunda ikileme düşürmüş olmasına rağmen. Sanatın iyiliği ve anti-kahraman hayranlığım için sonunu getirdim. Son bölümü okuduğumda, “Tamam, şimdi kendini kurtardı.” dedim. Angyo Onshi olan ve Phantom Soldier’ları çağırma yetisine sahip mahai sahibi Munsu ve onun yol arkadaşlarının başından geçen hikayelerden oluşuyor. Bunu yaparken arkada ki büyük kötülüğü öğreniyoruz. Munsu’nun neden Angyo olduğunu, trajik geçmişine, hastalığının sebeplerine, Jushin’in düşüşüne, aşkına şahit olduğumuz bir seri.   

Etkileyici tam sayfa çizimlere bayılan biri için muhteşem sayfalar var. Gerek panel kullanımı, gerek sayfa seçimleri iyi derecede. Sanat size muhteşem bir detay ve savaş gerçekliği sunmasada inanın bana manganın zayıf yanı sanat değil. Bir de ana karakterlerden bir tanesini nasıl bu kadar kötü çizebildiniz 60 bölüm anlamadım. (hadi, tahmin edin!) Özellikle belirtmek istediğim bir nokta var. Saç çizimleri. Evet! Son zamanlarda buna kafayı taktım. Shin Angyo Onshi ise gerçekten muhteşem saç çizimlerine sahip.

Eğer gerçek bir katliamı ve pişmanlığı okumak istiyorsanız başlayın. Yazarın seçtiği hikayelerin, Kore halk öykülerinden türemesi onları tutarlı yapmış. Aslında, tüm konu tarihten esinlenip hazırlanma. Ama bu onun üst seviye olma gerçeğini değiştirir mi? Elbette hayır. Aksine bu arka hikayenin başlarda tam olarak anlaşılmamasına rağmen merak için okunmasını sağlamış. Jushin’i merak ediyorsunuz. Ajii Tae’yi, Munsu’nun ihtişamlı ve trajik geçmişini bunların hepsi mangayı okurken kafanızda merakla dönen şeyler. Bu da zaten hikayeyi muhteşem yapan detaylardan birisi.

Anyo onshi Munsu ve General Munsu arasında biraz olsun farklar olsada ana karakterin gelişimine manganın içerisinde şahit oluyorsunuz. Munsu’nun son kısımlarda ki ani değişimi çok sinir bozucu olsada, mantıklı bir sebep ile bağlanabilecek bir durum.  Won-Sul, Yeong-Sil, Mu-Jang gibi gizemli ama muhteşem bir auraya sahip yan karakterler var. Onların dövüşlerde, kararları be bunların neden olduğu sonuçlar.Her şey tam dozunda. Mangayı ikiye ayırırsak, geçmiş ve şimdiki zaman şeklinde, farklı karakterlerin girişi çıkışı hepsi düzgün bir çizgide ilerliyor. Manganın gerçekten de en güçlü olduğu bölümlerden birisi.

Manganın sonlarına doğru, feda eme kavramının işin içine girmesi sinir bozucu olsa da, geneli etkisi çok fazla değil. Ayrıca karlı soğuk havalardan, çöllere kadar mekan olarak çok çeşitli. Bunu nerede söylemem gerektiğini bilemedim. Mangakalar son ciltte görmek istediğim onlarca dövüşü neredeyse hiç göstermediler. Trajedi yap, depresifleştir fakat o dövüşleri görmeme izin ver. Şimdi bile kızgınım!

Her tarafı tarihten esinlenme kokan bir mangada özgünlük ne gezer. Yine de Phantom Soldier, Aji Tae ve sadece ateşli silah kullanan mahai sahipleri ilginç. Ben çok fazla bulamadım.  Depresifliği ve trajikliği biraz fazla olsa da bu, büyük  bir eksi değil. Sanatı iğrenç, hikayesi tutarsız, karakterleri gereksiz, mangalardan değil. Çok orijinal bir konu ise aradığınız belki bunda bile sizi tatmin edebilir. Fazla uzatmaya gerek yok. Okursanız beğeneceğineze eminim. Yan menüden Mangatraders’a tıklayıp hemen kaliteli release ile okumaya başlıyoruz. Hadi hep birlikte “ Angyo onshi no odemashi da!”

 

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s