A Girl by the Sea (ASANO Inio)


Başlık: Umibe no Onnanoko (A Girl by the Sea)

Tür: Yetişkin, Drama, Romantik, Okul Hayatı, Hayattan Kesit( Slice of Life)

Yazar: ASANO Inio

Çizer: ASANO Inio

Durum: 1 cilt- Devam Ediyor.

Bölüm Sayısı: 1 cilt- 10 bölüm

Yazar Tarafından Okunan Bölüm Sayısı: 1 cilt- 10 bölüm

İlk Olarak:

+18 bir seridir. Tekrar uyarıyorum. Yaşı genç arkadaşlar okumasın. Tamamen formalite bir uyarı. İsteyen okuyabilir. Sonuçta hala sizi leylekler getirdiğine inanmıyorsunuz değil mi? Koume ve Isobe’nin uç noktalarda geçen hikayesi. Koume terkedilmenin ve kullanılmanın travması ile Isobe ile seks arkadaşlığına başlıyor. Arkadaşlıkları sadece kendilerini değil çevrelerinde ki insaları da etkiliyor.


Benim gibi detay hastaları için yeterli bir seri. Çizimlerde, panel kullanımını manganın atmosferine göre harika diyebilirim. Deniz, kayalık  ve arkaplan çizimleri harika. Duygu gösterimlerinde biraz sıkıntı var. Mangaka duygu konusunda gözleri etkin biçimde kullanamıyor.  Sürekli boş bakan gözleri olan ana karakterler var. Seks sahneleri konusunda ise, öncelikle bu bir hentai değil yani sallanan memeler, büyük bir popo gibi çizimler beklemeyin. Söylemem gerekir ki, seks sahneleri biraz yetersiz.

Kimileri için bir tabudur seks. Kimilerine göre özel bir duygu. Her iki duyguda insanlar var oldukça cinsel birleşme ile yaşanacak. Bu tarz manga, roman, filmleri izlemeyen ön yargılı arkadaşlar varsa devamını okumayabilirler.

Öncelikle  iki tane – bizde ki eski tabir ile ortaokul çocuğu- seks ile yakınlaşmalarıdan ibaret bir konu değil. Seks sadece iki kişi ile alakalı bir durum mudur? Yoksa, çevremizde ki insanlarda bizim  zevkimizden doğan acılar ile baş etmek zorunda mıdır? Bu sorulara cevap vermek isteyen veyahut soran bir hikaye var karşınızda. Dövül – ayağa kalk –  döv- herkesi koru, shounen serileri ile bir tutmayın. Bu tarz serilerde  dayak yerseniz ayağa kalkmaz ve ölürsünüz.

Öyle süper bir konuda beklemeyin. Gag muhaabbette fazlası ile var. “-Ahmet bak, babam bana yeni kamera almış.” sözünün ardında derin bir felsefe de aramayın. (Not: Ahmet tamamen sallama bir isimdir.)

Arkaplanı olan karakterler herhalde olmazsa olmazdandır. İsobe ve Koume arasında ki ilişkinin değişimi ve karakterleri hakkında fikir sahibi olmak için manga henüz ilerlemedi. Fakat, bize aksettirilen travmalardan anlaşıldığı kadarı ile  iki karakterin de geçmişlerinde sorunları olduğu konusu tartışılmaz. İkincil karakterler konusunda birşeyler söyleyemiyorum neredeyse 10. bölüme kadar o kadar etkin değillerdi. Mangakanın aklında daha fazla karakter olduğunu ise düşünmüyorum. 2 ana karakter çevresinde dönen bir manga olacak gibi duruyor. Tabii ki sonlandırılmaz ve scanları devam ederse.  Manganın gerçekten zayıf kaldığı yönlenden birisi karakter kısmı

Okul hayatı olan mangalardan pek hazzetmem. Lakin, A Girl by the Sea’da ön planda olmaması inanın çok olumlu bir etki. Birşeyler öğrenemezsinin bu mangadan. Ama düşünür ve sorgularsınız.  Deniz kenarında ki küçük bir kasaba, birbirlerini tanıyan insanlar ve aynı zamanda  yabancılara karşı da mesafeliler, ergenlik travmaları olan gençler..Belki bir nebze olsun fikir okyanusunuza etki ederler.

Daha önce seks ile alakalı mangalar okuduysanız yada hentai okuyorsanız Japon halkının bu konuda ki düşünceleri hakkında az buçuk fikir sahibi olmuşsunuzdur. Özgünlükten kasıt, sıradışı olmaksa A Girl by the Sea bunu başarıyor, klişeler hayatın her anında vardır. Bizler kendi ülkemizde drama bağışıklık kazandık. Fakat, bu tarz bir drama değil. Neden mi? Cevabı siz düşünün…

Reklamlar

A Girl by the Sea (ASANO Inio)” üzerine bir düşünce

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s