Beck ( HAROLD Sakuishi )

Başlık: Beck

Tür: Müzik , Romantizm, Drama

Yazar: HAROLD Sakuishi

Çizer: HAROLD Sakuishi

Durum: Bitti.

Bölüm Sayısı: 34 cilt- 102 bölüm

Yazar Tarafından Okunan Bölüm Sayısı: 34 cilt- 102 bölüm

İlk Olarak:

Gitarlar, müzik grupları, festivaller vs. Birçok müzikal etkinlik ve aletin yer aldığı bir manga. Dürüst olmak gerekirse çocukluk hayalim sadece benim değil. Biraz olsun müzikle ilgilenen birisinin hep aklında grup kurmak, enstrüman çalmak vardır. Böyle bir müzik mangası da varken kaçırmak olmaz.


Kesinlikle kayda değer bir sanat var. Sakuishi belki olağanüstü, süper, harika değil ama gerek panel kullanımı gerekse açıları kafi derecenin üzerinde. Unutmadan, tek sayfaya tek karakter çizmeyi seven bir yapısı var aynı zamanda bazı “baskı” çizgilerini harika kullanmış. Burada “baskı” dediğim şey müziğin mürekkeple kağıda dökülmesidir. 

Her karakter için bir arka plan oluşturmaya çalışmış. Kimisi için fazla, kimisi için az. Girip çıkan karakter sayıda ne az ne çok. Ama hikayede eksik olan nokta: manga olması. Müzik mangası zaten başlı başına bir dilemma. “Mükemmel çalıyor.” “Bu hayvansı sesi nasıl çıkarıyor?” gibi diyaloglar tamamen okuyucunun hayal gücüne kalmış. Biri gitarı ağlatıyorsa siz favori gitaristinizin sololarını düşünün, mükemmel bir ses diyorsa en sevdiğiniz vokali, burası tamamen size kalmış.Yeterli değil. Karakter fazlalığı ve hepsine bir arka hikaye yazmak yetmiyor. Sanki karakterlerin okuyucu ile hiç bağı yok.  Ana kötü karakter ise belki de serinin en berbat profiline sahip, klişelerle dolu.

Bazı markalar ve terimler eğer gitar sektörüne yabancıysanız anlamsız gelebilir. Aynı zamanda birçok rock müzisyeninde adı geçmekte. Eğer biraz dikkatli okur ve ufak bir google yaparsanız, Rock tarihinin birçok kilometre taşı hakkında bilgiye sahip olursunuz. Müzik  mangasının zor bir iş olduğunun hepimiz farkındayız. Kalem ve kağıt ile insanlara müziği düşündürmek. İşte bu ayrı bir saygı hak eder.

 

Reklamlar

Beck ( HAROLD Sakuishi )” üzerine bir düşünce

  1. Geri bildirim: Shigatsu wa Kimi no Uso (ARAKAWA Naoshi) | Var Olmanın Dayanılmaz Hafifliği

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s