Monster (Urasawa Naoki)

 3

Daha önce burada 20th Century Boys mangası hakkında yazdığım Urasawa Naoki‘nin bir diğer başyapıtı olan “Monster” hakkında bir yazı ile karşınızdayım.

 “Monster” dilimize “Canavar” diye çevirilebilir, sanırım kimsenin buna bir itirazı yok. Ne bu çeviri nede manganın ismi olan kelime bize anlatılmak isteneni tam olarak karşılayabilir mi? “Canavar” kelimesinin mangamızda ki anlamınan en yakın sözlük kavramı ‘acımasız, kötü ruhlu, zalim kişi” olabilir. Fakat bu bile Naoki’nin bize anlatmak istediğini karşılamaz.

Urasawa Naoki

 İnsanların içindeki karanlık ne kadar büyük olabilir, bu karanlığı besleyen düşünceler, anılar, durumlar karşısında ne yapılabilir?  Kötülük nerede başlar ve biter? Ne yaparsak kötü olarak adlandırılırız? Bu sorulara da cevap vermez çünkü sonunda erdem ve ahlak kavramlarınızı ve doğrularınızı sorgulamalı ve tekrar gözden geçirmelisiniz. Ne kadar çok soru cümlesi var dediğinizi duyar gibiyim. İşte Monster’ın bende yarattığı etki buydu.

 Kısaca konuya değinmem gerekirse, dahi ve başarılı bir beyin cerrahı olan Dr. Kenzo Tenma’nın kariyerini riske ederek yaralı bir çocuğu kurtarması ile başlıyor. Daha sonra çalıştığı hastahanede Tenma’nın yararına olan cinayetler işlenmesi ve onun bu olaylarda baş şüpheli durumuna gelmesi ile hikayemiz şekilleniyor. Tanıtım birçok sitede mevcut o yüzden kısa kestim. 

Dr. Kenzo Tenma

 Karakter tanıtımına girmek istemem. Çünkü okudukça tanımalısınız. Giren çıkan karakteri biraz fazla bir mangadır. Hatta elinizde bir not defteri ile okursanız faydalı olur.

 Genel izlenimim karakter bolluğu olmasına rağmen duygu ve düşünce aktarımında ve karakter gelişiminde oldukça üst düzey bir manga. Ana hikayede tutarsızlığa rastlamadım ki gördüğüm en iyi kurguya sahip mangalardan bir tanesi. Sanat konusunda söylenecek hiçbir şey yok çünkü Naoki zaten bu konuda kendini kanıtlamış bir üstad.

 Elbette eksileri var olan bir manga ve belki sonunda tatmin olmayacaksınız. Bende uyandırdığı etkiyi sizde uyandırmayabilir. Hatta yazımı taraflı bulanlarda olacaktır. Ama ölmeden önce okumanız gereken mangalardan birisidir. Her zaman olduğu gibi çizimlerden ve kapaklardan bir kaç örnek ekliyorum.

2_crop1_crop

 

Reklamlar

Monster (Urasawa Naoki)” üzerine bir düşünce

  1. Geri bildirim: Notlar #5 | Var Olmanın Dayanılmaz Hafifliği

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s